Ibanez LM10-MGR Luca Mantovanelli -sähkökitara
110875
Verkkokauppa: Varastossa
Myymälä: Loppu myymälästä
Hinta:
1699,00
€
169900
2125,00 €
212500
Toimitusaika: 1-2 arkipäivää
Määrä: kpl
H-S-S Superstrato simppeleillä kontrolleilla
Ibanez LM10-MGR on Luca Mantovanellin näkemys AZ-kitarasta. Pohjimmiltaan se on moderni versio ikiaikaisesta klassikosta yksinkertaistetuilla kontrolleilla, yhden palan paahdetulla vaahterakaulalla, teräsnauhoilla sekä toimivalla tremolojärjestelmällä.Simppelimmän yhden volumen ja tonen kontrollisysteemin lisäksi kyseessä on stratomainen kitara. Leppärunko soi kirkkaasti ja artikuloivasti. Ruusupuuotelaudan melko pyöreä radius tekee sointutyöstä ja sooloilusta sulavaa. Tremolon alta koverrettu tila tuo ilmaisuvoimaa tremolon käyttöön, sillä se toimii ylös- ja alaspäin. Gotohin valmistama T1502-talla on muutenkin laadukasta työtä.
- Kaula: AZ oval C, S-TECH lämpökäsiteltyä vaahteraa
- Runko: Leppärunko
- Otelauta: Eebenpuuta
- Super All Access-kaulaliitos
- Radius: 305mm
- Skaala: 25,5"
- Yläsatula: 42mm
- Nauhat: 22 jumbo-nauhaa, ruostumatonta terästä
- Otelaudan reunamerkit näkyvät pimeässäkin
- Talla: Gotoh T1502 tremolo
- Kieliväli: 10,5mm
- Kaulamikki: Seymour Duncan® Fortuna -kaulamikki (passiivinen/alnico)
- Keskimikki: Seymour Duncan® Fortuna -keskimikki (passiivinen/alnico)
- Tallamikki: Seymour Duncan® Fortuna Humbucker -tallamikki (passiivinen/alnico)
- Graph Tech -satula
- Tehdaskielet: .010/.013/.017/.026/.036/.046
- Virityskoneisto: Gotoh MG-T
- Viimeistely: MGR / Mint Green
Mikä tekee AZ-kitarasta erityisen?
Tässä Premium AZ-sarjalaisessa kaula on lämpökäsiteltyä puuta. Lämpökäsitelty puu on vakaampi ja kestävämpi ja sietää paremmin ilmankosteuden vaihtelua. Kaulan puumateriaali sinetöidään lopuksi öljykäsittelyllä ja nauhojen päät pyöristetään Premium-käsittelyllä. Kaula tuntuu kädessä kokonaisuutena todella ja sisäänsoitetulta.

AZ-sarjan soitettavuuden täydentää ruostumattomasta teräksestä valmistetut nauhat. Jos et ole kokeillut itse, et voi millään ymmärtää miten iso vaikutus tällä asialla on. Teräs on tiivistä ja sileää materiaalia. Kieli liukuu sen päällä kuin silkillä. Sointi on artikuloiva ja selkeä sekä soinnuilla että yksittäisillä nuoteilla.

Kokonaisuuden täydentää Gotohin Valmistama Ibanez T1502 tremolo-talla. Ibanez jos kuka tietää, mitä toimiva, vireinen ja hyvän tuntuinen kampikoneisto vaatii. Luvassa on nopeaa vastetta ja selkeää artkulaatiota. Kielten välit ovat 10,5mm, eli myös plektrakäden työ on helppoa koko otelaudan alueella.





